איך כותבים סמינריון? 5 שלבים לעבודה

כל אחד מבינכם, אשר לומד במוסד להשכלה גבוהה, עשוי לדעת איך לכתוב עבודות סמינריון. לא קיים ככל עוררין על כך כי האפשרות שלכם להוציא הלכה למעשה של מחקר ולכתוב עבודה סמינריונית בחינוך, או בכל תחום שונה, ברמה אקדמית גבוהה מהווה יכולת אקוטית במהלך הלימודים שלכם במכללה או באוניברסיטה.

ברם, רוב הסטודנטים אינם ניחנים ביכולת מיטבית של כתיבת סמינריון, אשר עונה על שאלת מחקר שחף מטעויות או מלווה בקושי רב. למרבה הצער, רוב הסטודנטים אינם מסוגלים אפילו לכתוב מבוא לעבודה סמינריונית טובה או אף להתחיל לבנות שלד לסמינריון.

השלבים של איך כותבים סמינריון

שלב ראשון

קודם כל, עליכם לבחור את נושא  העבודה הסמינריונית, אשר בא לידי ביטוי בכמה אופנים, כלהלן –

  • תם כלל וכלל לא נדרשים לחדש. במידה ותצליחו לחדש, אשרי וטוב לכם, אבל זה לא מחויב המציאות. בעצם, בודקים דרך יישום העבודה שהנכם כותבים כיצד תהיו מסוגלים להשיג חומר ביבליוגרפי מתאים, התמודדות עם החומר הזה ואופן הכתיבה שלכם.
  • נושא מוצלח עבור כתיבת עבודת סמינריון משיב לרוב על שני פרמטרים חשובים – היתכנות של חקירה – וכן עניין עבור קוראי העבודה.
  • . כדאי לכם להתמקד באיסוף החומרים, גיבוש ראשי פרקים וכתיבת העבודה כבר במשך קיומו של הסמסטר. כתיבת עבודה סמינריונית אורכת עת ארוכה, ואין מומלץ לדחות אותה למועד המבחנים או לחלופין לזמני החופשות.
  • אל נושא העבודה תגיעו ביחד עם המנחה לסמינריון שלכם. אל תיתנו למרצה עבודה מוגמרת מבעוד מועד, אלא יישמעו להוראות שלו לפי שלבים ותקבלו היתר אחרי כל שלב בעבודה שהכנתם.

שלב שני של איך כותבים סמינריון 

עליכם להתבסס רק על מקורות מידע מומלצים – מסמכים פורמליים, ספרים, או מאמרים, וכיוצא בזאת. בכתיבה אקדמית אל תשאבו מידע מן מקורות עיתונאיים או מקורות אינטרנטיים חופשיים. דרך נפלאה עבור חיפוש אחר חומר רלבנטי הינה מצויה בתוך הערות השוליים במאמרים המתאימים עבור כתיבת הסמינריון.

שלב שלישי של איך כותבים סמינריון

במבוא הנכם צריכים להציג את שאלת המחקר. המבוא מבהיר מה הינה שאלת המחקר והינו מתאר איך תתמודדו עם שאלת המחקר הלכה למעשה , הווה אומר, מה תהיינה דרכי המחקר. במבוא תבהירו היטב מה הינו מבנה העבודה ולמה החלטתם על המבנה הזה. בפרק זה יוגדרו תחומי המחקר וגבולותיו – מה נדון בעבודה ומה לא.

בהמשך, כתיבת הפרקים לפי סדר כרונולוגי וענייני, תוך כדי התייחסות מרובה לשאלת המחקר.

שלב רביעי של איך כותבים סמינריון 

בשלב הזה מופיע הסיכום, אשר צריך להיות מובנה מתמצית קצרה של תוכן העבודה לשלביה. כדאי לכם אין להלאות את הקורא ולא לחזור על כל המידע אשר פירטתם בשלבים הקודמים, וכדאי לכם אף לשנות קמעא את הסטייל שהתנהלתם בו עד לשלב הסיכום. ניתן להציע בתום של הסיכום כיוונים אפשריים להמשך המחקר ולהציג שאלות אשר התשובות עליהן נמצאות מחוץ לתחומי עבודותיכם (ולציין זאת בריש גלי

השלב האחרון של איך כותבים סמינריון

מדובר, כמובן, בביבליוגרפיה, אין עבודה שתוגש ללא רשימה ביבליוגרפית בסיום של הסמינריון.  הנכם נדרשים לערוך לפי  סדר א"ב  שמות המשפחה של הכותבים. ניתן למצוא כמה שיטות של רישום וניתן אף לעשות שימוש בכל דגם ידוע בכתב עת שהינו אקדמי. ואפשר, והעיקר ששיטת הרישום תהיה עקבית.

מאמרים נוספים

/ 5.

פנו אלינו למידע נוסף וייעוץ חינם
דילוג לתוכן