כל מה שרצית לדעת על ביצוע מחקר אקדמי במסגרת התואר

מחקר אקדמי הינו עולם ומלואו. בתוכו מעורבים כלל החוקרים וכלל הסגלים האקדמיים, שרוצים לחקור תופעה מסוימת ולהגיע לידי ממצאים, אם צריך, מרחיקי לכת על אודותיה.

לפני שנמשיך בקריאת המאמר החשוב הזה, אתם מוזמנים להיכנס למאמר נוסף שמדבר על עבודה אקדמית, שעבורה בעצם מתבצע כל המחקר. בואו ונמשיך.

במאמר הבא, אתם כסטודנטים תזכו לדעת כל מה שקשור לנושא במסגרת התואר. קריאה מהנה ופורה.

מה זה מחקר אקדמי?

מחקר אקדמי הינו פעילות שיטת לאיסוף ידע וניתוחו במסגרת אקדמאית, כאשר חוקרים ובודקים נושא מסוים ומעוניינים לאשש או להפריך השערה מסוימת שקשורה אליו. מידע לגבי זה ניתן למצוא במאמר על שאלת מחקר, הוא יוכל לעזור לכם מאוד להבין את זה קצת יותר לעומק.

בדרך כלל, מחקר כזה יכלול תזה או לימודי דוקטורט, ובסופו אותו חוקר זוכה לתואר דוקטור  ובדרגה גבוהה יותר – ישנם חוקרים הזוכים לתואר פרופסור- בזכות שקידתם והמאמצים שהם השקיעו כדי ליצור מחקר משלהם.

מחקר אקדמי
מחקר אקדמי

מדוע חשוב לבצע מחקר אקדמי מקיף?

מחקר אקדמי, הלכה למעשה, הינו מחקר מדעי. ולכן, יש להשקיע בו זמן רב ומאמצים רבים. למשל, יש מאמר המדבר על עבודות גמר, ומדגיש את חשיבותם למחקר הכללי.

אלו מחקרים שיכולים לכלול תצפית או ניסוי, ובתוך מכלול זה חוקרים רבים יוצרים התערבויות, השערות ודיונים אודות נכונות או אי נכונות של תופעה מסוימת, שהם רוצים לחקור. למעשה, החוקר תמיד מסתייע בידע ובניסיון של חוקרים אחרים.

ולכן, חשוב שהמחקר יהיה מקיף, כדי שהחוקר יהיה אובייקטיבי וילמד לקבל טענות נגדיות.

בסופו של דבר, על החוקר ליצור השערה למחקרו, וגם שאלה מחקרית בעלת אופי ביקורתי, כדי לנסות ולחתור להגיע אל האמת.

מהם סוגי המחקר הנפוצים?

שני סוגים נפוצים למחקר: מחקר כמותי ומחקר איכותני. המחקר הכמותי מודד, מבחינה מספרית, מספר משתנים ודורש כי החוקר יידע לבצעו באמצעים סטטיסטיים ובאמצעות מבחינים מספריים חיוניים למחקר. המחקר הכמותי יכול לכמת אוכלוסיות וגם מספרים בתוך תופעות.

המחקר האיכותני נגזר מן המילה "איכות", שכן זהו מחקר שמתעסק בנרטיב מסוים, ומבקש לדעת אותו לעומקו, תוך כדי צלילה לתוך כל מרכיביו השונים. במחקר זה יכול להיות משתנה אחד.

איך להניע תהליך מחקר אקדמי?

על מנת להניע את התהליך, יש לחשוב באופן ביקורתי ולהעז לשלול טענות ישנות בדבר אדם מסוים, סיפור מסוים או תופעה מסוימת. אין לקבל את הדברים כמובנים מאליהם, אלא לחתור לגלות את האמת לעומקה, לאחר בחינה מחקרית מעמיקה ביותר של כל המשתנים, דרך מקורות אקדמיים מרובים, שיש לעשות בהם שימוש נכון על מנת לסקור באופן מורחב את כל האספקטים.

כיצד מחקר אקדמי משפיע על מחקרים עתידיים?

מחקר מוביל, בסופו של דבר, משפיע על מחקרים עתידיים בשל רמת פרסומו ורמת ההכרה שלה הוא זכה מכל הקשת האקדמית העולמית.

כאשר המחקר מצליח, מחקרים עתידיים בסופו של דבר יעזרו בו כדי להקים עוד ועוד מחקרים, שיבואו לאחריהם. מחקר מצליח, בסופו של דבר, גם מעניק מוניטין חיובי לחוקר, שמקבל הכרה כלל עולמית. לא מעט חוקרים ישראלים קיבלו הכרה בינלאומית, וזה מוסיף להתפתח בשורותינו.

חברת אפלטון, במשך השנים, מסייעת לסטודנטים בכל מה שקשור לעולם האקדמיה. החברה מכילה את מיטב העורכים המנוסים והמקצועיים ביותר, שמביאים לתוצאות הרצויות והטובות ביותר בעבור לקוחותינו.

אם גם אתם צריכים את הסיוע – צרו איתנו קשר עוד היום, ונשמח עד מאוד לעמוד לצדכם, ולספק לכם את השירות הטוב ביותר שלנו.

צרו קשר

/ 5.

פנו אלינו למידע נוסף וייעוץ חינם
דילוג לתוכן