שאלת מחקר – המדריך לסטודנטים!

כל סטודנט צריך שאלת מחקר!

אין סטודנט שלא מתחבט בעניין מציאת שאלת מחקר עבור עבודתו האקדמית. אינספור פעמים עולה רעיון לראשו, אך הוא שולל אותו במידי ומחליפו באחר.

עניין זה הופך למשימה כמעט בלתי אפשרית עבורו. העמידה בזמנים, הדיוק בתוכן ועומס המטלות הלימודיות הופכות את זה לדבר לא קל.

אם אתה סטודנט שמתקשה בעניין זה, בין אם זה מחוסר הבנת החומר או חוסר זמן בביצוע מטלתך, אנחנו כאן כדי לסייע לך בכך.

מלבד זאת, הצוות שלנו יצר עבורך מאמר בנושא כתיבת עבודות במסגרת התואר.

על מנת להבין במה מדובר, בואו ונצלול אל עומק הנושא.

שאלת מחקר

מהי שאלת מחקר?

קודם כל, לפני שניגש לנושא, חשוב לציין שכל עבודה תיכתב בפונט david , גודל 12. יש להקפיד על רווח וחצי (1.5) שבין פסקה לפסקה. סדר ואסתטיקה הם א"ב של כתיבת עבודתכם.

חזרה לענייננו, שאלת מחקר הינה שאלה אישית פרי בחירתו של הסטודנט, שדרכה הוא מעוניין לחקור נושא מסוים (שגם הוא פרי בחירתו) ודרך השאלה שבחר- להגיע לתובנות, ממצאים ומסקנות אודותיו.

שאלה זו מהווה חלק בלתי נפרד מן עבודת הגמר של הסטודנט, בעיקר עבודת סמינריון.

מבנה עבודה זו כולל בתוכה, מלבד המחקר עצמו:

  • מבוא
  • סקירת ספרות
  • ממצאים
  • דיון ומסקנות
  • רשימה ביבליוגרפית

למידע נוסף אודות עבודות סמינריון – לחץ כאן.

בחלק הבא נתעסק בסוגי שאלות מחקר, על מנת שהנושא יובן לעומק.

1. שאלת מחקר איכותני

שאלת מחקר איכותני הינה שאלה שעולה מתוכה דפוס חשיבה ביקורתי, שמטרתו להעמיק את חווית לימוד הנושא שאותו בחר הסטודנט לעבודתו ושסביבו מתמקדת השאלה הנזכרת לעיל. על הסטודנט לבחור בשאלה שתהיה מקורית ותבקש להעמיד בספק את מה שנראה כמובן מאליו.

דוגמא לכך ניתן לראות בלמידה משמעותית בשיעורי היסטוריה בבית הספר. המורה מבקש מן התלמידים לפתח חשיבה ביקורתית בשיעוריו.

להלן 4 דוגמאות של שאלות איכותניות:

דוגמה 1האם הביקור בכנסיות בעיר נצרת שבישראל הינו יותר ביקור תיירותי או יותר ביקור דתי?
דוגמה 2השיעה – חלק מן האסלאם או דת בפני עצמה?
דוגמה 3בר כוכבא או בר כזיבה?
דוגמה 4הקמת מדינת ישראל- אסון או גאולה?

סוג זה של שאלת מחקר יוצר הרפתקת חקר עבור הסטודנט, הבוחן את מקורותיו הראשוניים, ודרך שיטות כמו ראיונות עומק ושאלונים – מגיע לממצאים ואז למסקנותיו שלו אודות הנושא הנחקר. חשוב לזכור שהמיקוד הינו יותר בתהליך, ופחות בתוצר.

2. שאלת מחקר כמותי

שאלת מחקר כמותי הינה שאלה שמתבססת על הפן המספרי של מחקר אקדמי. כשמה כן היא: שאלה שבודקת את הכמות הנמדדת בנוגע לסובייקט המחקרי. במילים פשוטות יותר: בדיקת קשר מותאם בין תופעה א' לבין תופעה ב'.

שאלה מסוג זה דורשת ניתוחים סטטיסטיים, שיכולים לכלול בתוכם אוכלוסייה נחקרת מבחינה מספרית. הסטודנט, שבוחר בשאלה מסוג זה, למעשה בוחר את האוכלוסייה שלטעמו מותאמת למחקר שלו. הממצאים נוצרים בעקבות הנתונים שהסטודנט הוציא, מה שיוצר את המידע הנחוץ לו במחקר.

על מנת להמחיש זאת, ניתן 2 דוגמאות לשאלות כמותיות:

דוגמה 1האם קיים קשר בין רמת ההשכלה לבין המיקום הגאוגרפי?
דוגמה 2האם קיים קשר בין המעמד הכלכלי לבין אחוזי הפשיעה בעיר מסוימת?

איך מנסחים שאלת מחקר?

ניסוח שאלת מחקר מצריך, ראשית כל, שאותה שאלה תהיה השאלה שהכי תתאים לסטודנט. שאלה זו צריכה להיות עניינית, ממוקדת וכזו שתתאים למחקר של הסטודנט. על הסטודנט לוודא שמה שבחר למעשה יתמקד סביב סקירת הספרות וסביב שיטת המחקר שלו.

חברת "אפלטון", יחד עם הצוות המסור שלה, עובדת סביב השעון על מנת שאתה כסטודנט תוכל לבצע מטלותיך על הצד הטוב ביותר. אם עודך מתקשה בנושא הנזכר לעיל, נשמח מאוד לעמוד לצדך ולסייע לך בכל שניתן.

שאלות ותשובות בנושא שאלות מחקר

אילו שאלות מחקר קיימות?

קיימות שאלות מחקר משתי סוגים, ובהם תשתמשו לצורכי העבודה שלכם: איכותנית וכמותנית. השימוש בסוגים הללו יגדיר את סוג המחקר בעבודה שלכם. יש לשים לב שתוכן העבודה מותאם לסוג השאלה.

איך בוחרים שאלת מחקר?

שאלת מחקר נבחרת, כפי שנכתב קודם, לפי נושא המחקר שלכם. אם אתם רוצים לספר סיפור מעניין- היא תהיה איכותנית. אם אתם רוצים לכמת נתונים כלשהם- היא תהיה כמותנית. וכמובן, יש לשים לב שבאפשרותכם לערוך מחקר שלהם בהתבסס על השאלה הנכונה.

האם אנחנו יכולים לעזור לך לנסח שאלת מחקר?

בוודאי! הצוות שלנו ישמח עד מאוד לעזור לכם לנסח את השאלה שלכם, בצורה כזו שתיכתב בצורה הנכונה ושתתאים למחקר שלכם, וכך תוכלו למצוא מקורות שיוכלו לאשש או להפריך את הטענה, שמופיע בשאלה שעזרנו לכם לבחור. למידע נוסף היכנסו לאתר.

במה עוד מתבטא הסיוע שלנו לסטודנטים?

הסיוע שלנו לסטודנטים מתבטא גם בעבודות אקדמיות מכל הסוגים, במענה טלפוני לכל שאלה שלכם, בסיוע בכתיבת דוקטורט ובכתיבת תזה ובהענקת טיפים חשובים לחיים בעולם האקדמיה, שכל סטודנט יזדקק להם תמיד.

למה לבחור דווקא בנו?

מכיוון שיש בידינו את הצוות המקצועי המיומן ביותר, שכולל בתוכו מומחים לכל סוגי המטלות האקדמיות, ושיוכלו בהתאמה לסייע לכם בצורה הטובה ביותר במטלה האקדמית שלכם, וגם כי אנחנו ותיקים בתחום ומכירים את עולם האקדמיה, מא' ועד ת'.

צרו קשר

/ 5.

פנו אלינו למידע נוסף וייעוץ חינם
דילוג לתוכן