עבודות דוקטורט בחו"ל

לימודי דוקטורט בחו"ל למה צריך את זה?

סטודנטים ישראלים רבים מסיימים בהצלחה רבה תואר ראשון ושני בארץ ובוחרים להמשיך ללימודי דוקטורט.

דוקטורט הוא מחקר עומק שנמשך פרק זמן ארוך יחסית: בין ארבע לשש שנים ברוב המקרים.

זהו מחקר עומק, משום שפירושו של הדוקטורט הוא שאותם סטודנטים יהפכו להיות מומחים בקנה מידה עולמי בנושא המחקר שלהם.

בסיומו של הדוקטורט, הם ידעו יותר על הנושא שלהם מאשר המנחה שנתן להם את המשימה להכין עבודת דוקטורט, ויותר מכל דוקטור או פרופסור אחר באוניברסיטה שלהם. למונח 'מחקר עומק' יש משמעות נוספת: התמקדות בתחום צר למדי, וחקירתו בלבד.

ההחלטה לפנות ללימודי דוקטורט בכל תחום ידע הינה החלטה משמעותית בחייו של כל סטודנט. השקעה מרובה נדרשת להשלמת משימה זו, הכרוכה במאמצים אינטלקטואליים, נפשיים, פיסיים וכלכליים.

הנטייה הטבעית היא לפנות לאחת מהאוניברסיטאות בארץ, שיקול שיש בו יתרונות ברורים כגון ידיעת השפה , תרבות מוכרת, קירבה למשפחה ואף יתרונות כלכליים.

היתרונות של עבודת דוקטורט בחול

ביצוע עבודת דוקטורט בחול במסגרת לימודי דוקטורט בחו"ל פותחים בפני הסטודנט הזדמנות לעולמות חדשים ומרתקים אותם הוא ילמד להכיר בשנות לימודיו. ההכרות עם האוניברסיטאות בחו"ל ושיטות הלימוד השונות, החיים הסטודנטיאליים בקמפוס, לימודי השפות והכרת המנטאליות השונה, יתרמו תרומה חשובה ביותר להתפתחות ולצמיחה האישית של הסטודנט.

קבלת ההחלטה ללמוד לימודי תואר שלישי בחו"ל מציבה אתגר לא פשוט בפני הסטודנט, אך השלמתה של המשימה בהצלחה תניב יתרונות מרובים לאורך השנים.

כעת נשאלת השאלה מדוע סטודנטים רבים בוחרים להמשיך לימודי דוקטורט בחו"ל ומה היתרונות בכך?

1. ראשית ישנם ענפי לימוד שמחקרם בישראל לא מפותח או לא מפותח מספיק. הדרך לרכוש שיטות מחקר וידע באותם תחומים היא לנסוע אל המומחים אשר פועלים במדינות אחרות ולהתמחות אצלם. כאשר אותו סטודנט יסיים את לימודי הדוקטורט בחו"ל, יוכל לחזור לארץ ולתרום לפיתוח אותו ענף מחקר בארץ בכלל ובאקדמיה בפרט.

2. סיבה שנייה מדוע כדאי לעשות דוקטורט בחו"ל היא הסיבה החברתית. בעולם האקדמי יש משמעות גדולה לשיתופי פעולה בין חוקרים. לכן יצירת קשרים ועבודה יחד עם חוקרים אחרים מאותו התחום, בעלת השפעה מכרעת על עתידו של החוקר וגם על עתיד המחקר בתחום עצמו. גדולתו של המחקר היא בשיתוף הפעולה של החוקרים הפועלים יחדיו למטרה אחת והיא העמקת הידע בתחום. אותם קשרים הנוצרים עם אקדמאים אחרים מכל העולם יעמדו לעזר בפני אותו חוקר כאשר ימשיך את עבודתו בארץ.

3. סיבה נוספת ללימודי תואר שלישי בחו"ל היא שתואר שלישי במוסד אקדמי מוכר ובעל מוניטין גבוה, הוא זרז לקריירה אקדמית עתידית ויסייע בפתיחת דלתות בפני החוקר הצעיר. דוקטורט מאוניברסיטה בעלת יוקרה מעיד לרוב על רצינות, ידע רב ושיטות מחקר עדכניות בתחום.

לסיכום, דוקטורט בחו"ל יכול  להיות משימה מאוד מאתגרת עבור החוקר הן מבחינת רמת המשאבים שיש להשקיע  למען מחקר עומק בתחום צר, והן מבחינת העתקת המגורים לחו"ל למשך תקופה של כמה שנים. מנגד, לימודי דוקטורט בחו"ל מעניקים יתרון לא מבוטל בזירת המחקר הבינלאומי והעמקת הידע והקשרים בתחום.

אנחנו באפלטון מעוניינים להקשיב לכם ולצרכים שלכם, להתאים את צוות המומחים לנושא עבודת הדוקטורט שלכם בכל שלב בתהליך הכתיבה כדי שיחד נשיג ציון גבוה. ההצלחה היא של כולנו!

מאמרים נוספים

/ 5.

פנו אלינו למידע נוסף וייעוץ חינם
דילוג לתוכן