סקירה ספרותית היא הלב של העבודה

סקירה ספרותית, כפי שכתוב בכותרת מאמר זה, הינה הלב של העבודה. כאשר סטודנט מתבקש לכתוב עבודות גמר, זהו החלק החשוב והארוך ביותר. כאשר המרצה יושב לתיאום ציפיות מול הסטודנט, הוא לרוב ידגיש בפניו את חשיבות ההשקעה בפרק זה של העבודה.

ומדוע חלק זה בעבודה כה חשוב? מדוע סטודנטים כה חוששים וכה מפחדים מן החלק הזה בעבודה? מדוע זה בעצם נחשב ללב של העבודה? מדוע הסטודנט צריך להשקיע את כל מרצו דווקא בחלק זה?

על מנת לענות על השאלות הללו, מאמר נכתב במיוחד בשבילכם, כסטודנטים שמתקשים בכתיבה או שמחפשים את התשובות לשאלות הרבות, שעולות בראשן בעת שהם ניגשים לכתוב חלק זה. הצוות שלנו ידאג שתצאו מרוצים מן השירות, ויעמוד לשירותכם בכל עת. הגיע הזמן שנתחיל, קריאה מהנה.

סקירה ספרותית

מהי בעצם סקירה ספרותית?

ראשית כל, לפני שניגש לנושא, יש לזכור כמה כללי ברזל בכתיבה אקדמית: פונט david (רצוי בגודל 12 לכתיבת התוכן וגדלים שונים לצורך יצירת כותרות ראשיות וכותרות משנה), רצוי למספר את העמודים, יש לכתוב בפסקאות לצורך סדר הכתיבה וליצור רווח וחצי (1.5) שבין השורות. הבא וניגש את הנושא שלנו.

סקירה ספרותית הינה גוף העבודה, שבה מצויים כל חומרי הגלם של התוכן הכתוב שלה. היא מכילה בתוכה אזכורים למקורות אקדמיים ומחקריים רשמיים, ששופכים אור על הנושא שאותו בחרתם לעבודתכם.

לרוב, חלק זה יופיע בכתיבת עבודה סמינריונית, ויהיה "החלק הארי" שלה. מכיוון שעבודה אקדמית מסוג זה מזכה אתכם בציון, שמשפיע מאוד על הציון הסופי שלכם כסטודנטים, בין אם בלימודי תואר ראשון ובין אם בלימודי תואר שני, "החלק הארי" שלה הינו קריטי במיוחד.

ומדוע? מכיוון שהמקורות האקדמיים והמקורות המחקריים נותנים מעין אסמכתא לנושא הכתוב, ודרך התוכן העולה בהם ניתן לקבל את כל המידע הדרוש עליו, שבוחן את כל מרכיביו, כמו מרכיביו ההיסטוריים ומרכיביו התיאורטיים. למשל: מקורות היסטוריים אודות הפילוסוף ניקולו מקיאוולי ותובנותיו על אודות משטרים רפובליקניים ומשטרים מלוכניים.

כיצד יש לכתוב סקירה ספרותית?

קודם כל, חשוב לזכור שכדי לדעת כיצד לכתוב חלק זה בעבודה שלכם, יש למקד שאלת מחקר סביב הנושא שאותו בחרתם למחקר שלכם. באמצעות שאלה זו, תוכלו למקד את חיפוש המקורות שלכם. למשל: מה ההבדל בין משטרים מלוכניים לבין משטרים רפובליקניים בתקופת הרנסנס, לפי מקיאוולי?

לאחר שהתמקדתם היטב בתוכן השאלה, אתם יכולים להתחיל לגשת ולחפש מקורות רלוונטיים, המכילים את הביטויים העיקריים שלה.

סקירה ספרותית יש לכתוב עם סדר הגיוני בתוכן המקורות, שיכילו את הכיוון שאליו מכוונת השאלה שלכם. רצוי לכתוב פסקה לכל מקור. אין מן החובה לכתוב פסקה לפי מאמר אחד בלבד, אלא ניתן לשלב מספר מאמרים, בו זמנית, באותה פסקה ואף לשוב לאזכר את אותם מאמרים בפסקאות אחרות.

כך תוכלו לבחור את המבנה:

1סקירה רציפה ללא פרקים
2סקירה עם פרקים
3סקירה עם פרקים ותתי פרקים

טיפים לבחירת המבנה

  1. אם החומר רב, אז בחרו בסקירה עם פרקים ותתי פרקים, אך אם נוח לכם רק עם פרקים- גם זה טוב.
  2. אם החומר מספיק ממוקד, ניתן לבחור באפשרות הראשונה, שהוזכרה לעיל.
  3. יש לכתוב טענות כלליות ולהוסיף עליהן דוגמאות. רצוי עד מאוד גם להוסיף טענות נגדיות, כדי להעמיק את המורכבות שיש לנושא שלכם להציע, מתוך ראייה ביקורתית.

מידע נוסף

השירות שלנו מתמחה בכל הקשור לכתיבה של עבודה סמינריונית במשפטים. אם גם אתם עוסקים בתחום וזקוקים לסיוע, הצוות שלנו כאן תמיד לשירותכם.

מאמרים נוספים

/ 5.

פנו אלינו למידע נוסף וייעוץ חינם
דילוג לתוכן