סקירה ספרותית היא הלב של העבודה

תוכן עניינים

סקירה ספרותית, כפי שכתוב בכותרת מאמר זה, הינה הלב של העבודה. כאשר סטודנט מתבקש לכתוב עבודות גמר, זהו החלק החשוב והארוך ביותר. כאשר המרצה יושב לתיאום ציפיות מול הסטודנט, הוא לרוב ידגיש בפניו את חשיבות ההשקעה בפרק זה של העבודה.

ומדוע חלק זה בעבודה כה חשוב? מדוע סטודנטים כה חוששים וכה מפחדים מן החלק הזה בעבודה? מדוע זה בעצם נחשב ללב של העבודה? מדוע הסטודנט צריך להשקיע את כל מרצו דווקא בחלק זה?

על מנת לענות על השאלות הללו, מאמר נכתב במיוחד בשבילכם, כסטודנטים שמתקשים בכתיבה או שמחפשים את התשובות לשאלות הרבות, שעולות בראשן בעת שהם ניגשים לכתוב חלק זה. הצוות שלנו ידאג שתצאו מרוצים מן השירות, ויעמוד לשירותכם בכל עת. הגיע הזמן שנתחיל, קריאה מהנה.

סקירה ספרותית

מהי בעצם סקירה ספרותית?

סקירה ספרותית הינה גוף העבודה, שבה מצויים כל חומרי הגלם של התוכן הכתוב שלה. היא מכילה בתוכה אזכורים למקורות אקדמיים ומחקריים רשמיים, ששופכים אור על הנושא שאותו בחרתם לעבודתכם.

לרוב, חלק זה יופיע בכתיבת עבודה סמינריונית, ויהיה "החלק הארי" שלה. מכיוון שעבודה אקדמית מסוג זה מזכה אתכם בציון, שמשפיע מאוד על הציון הסופי שלכם כסטודנטים, בין אם בלימודי תואר ראשון ובין אם בלימודי תואר שני, "החלק הארי" שלה הינו קריטי במיוחד.

ומדוע? מכיוון שהמקורות האקדמיים והמקורות המחקריים נותנים מעין אסמכתא לנושא הכתוב, ודרך התוכן העולה בהם ניתן לקבל את כל המידע הדרוש עליו, שבוחן את כל מרכיביו, כמו מרכיביו ההיסטוריים ומרכיביו התיאורטיים. למשל: מקורות היסטוריים אודות הפילוסוף ניקולו מקיאוולי ותובנותיו על אודות משטרים רפובליקניים ומשטרים מלוכניים.

כיצד יש לכתוב סקירה ספרותית?

קודם כל, חשוב לזכור שכדי לדעת כיצד לכתוב חלק זה בעבודה שלכם, יש למקד שאלת מחקר סביב הנושא שאותו בחרתם למחקר שלכם. באמצעות שאלה זו, תוכלו למקד את חיפוש המקורות שלכם. למשל: מה ההבדל בין משטרים מלוכניים לבין משטרים רפובליקניים בתקופת הרנסנס, לפי מקיאוולי?

לאחר שהתמקדתם היטב בתוכן השאלה, אתם יכולים להתחיל לגשת ולחפש מקורות רלוונטיים, המכילים את הביטויים העיקריים שלה.

סקירה ספרותית יש לכתוב עם סדר הגיוני בתוכן המקורות, שיכילו את הכיוון שאליו מכוונת השאלה שלכם. רצוי לכתוב פסקה לכל מקור. אין מן החובה לכתוב פסקה לפי מאמר אחד בלבד, אלא ניתן לשלב מספר מאמרים, בו זמנית, באותה פסקה ואף לשוב לאזכר את אותם מאמרים בפסקאות אחרות.

כללי מפתח לכתיבת סקירת ספרות

  • כתיבת עבודה אקדמית מחייבת אתכם לשמור על סטנדרט גבוה. גם בעת כתיבת סקירת ספרות יהיה עליכם לדאוג להתנסח בצורה תקנית ומדויקת. כך יהיה ניתן לראות כי הבנתם בצורה טובה את המקורות השונים שניצבים מולכם.

  • לכל אורך הסקירה הספרותית יהיה עליכם לשמור על פסקאות ועל שימוש בסימני פיסוק. הכלל הזה חשוב לכל אורך כתיבת העבודה, אך אסור לשכוח אותו בסקירה הספרותית. היא חייבת להיות כזאת שמתכתבת עם העבודה האקדמית עצמה.

  • עדיף לבצע סקירה איכותית מאשר כזאת שרק נראית מרשימה למראית עין. תדאגו כי הכתיבה תהיה תואמת לאורך מקור המידע שאותו אתם אמורים לסקור. מקור מידע ארוך יקבל סקירה ארוכה, ומקור מידע קצר יקבל סקירה מתאימה.

  • על מנת שתוכלו לרשום סקירת ספרות טובה יהיה עליכם להבין את הדרישות. הדרישות משתנות בין מוסדות לימוד שונים, ובין המרצים השונים שאחראים על העבודה. הבינו היטב מה הם הכללים שעל פיהם תצטרכו לכתוב את הסקירה עצמה.

  • תוכלו לקחת השראה מכל מיני סקירות ספרותיות שנמצאות ברחבי הרשת. כך תוכלו להבין פחות או יותר כיצד אמורה להיראות סקירה ברמה גבוהה. עם זאת תמיד תצטרכו להתאים את הסקירה הספרותית לסטנדרטים של העבודה שאותה הכנתם.

כך תוכלו לבחור את המבנה:

1סקירה רציפה ללא פרקים
2סקירה עם פרקים
3סקירה עם פרקים ותתי פרקים

טיפים לבחירת המבנה

  1. אם החומר רב, אז בחרו בסקירה עם פרקים ותתי פרקים, אך אם נוח לכם רק עם פרקים- גם זה טוב.
  2. אם החומר מספיק ממוקד, ניתן לבחור באפשרות הראשונה, שהוזכרה לעיל.
  3. יש לכתוב טענות כלליות ולהוסיף עליהן דוגמאות. רצוי עד מאוד גם להוסיף טענות נגדיות, כדי להעמיק את המורכבות שיש לנושא שלכם להציע, מתוך ראייה ביקורתית.
מה כוללת סקירת ספרות

מדוע חשוב לעשות סקירת ספרות?

ישנם סטודנטים שחושבים כי הסקירה הספרותית מגיעה בתור מטלה נוספת שאמורה להכביד. אך למען האמת מדובר על מטלה שמטרתה העיקרית תהיה להקל עליכם בהכנת העבודה. סקירת הספרות בכל עבודה היא התשתית עליה אתם מבססים את העבודה הלכה למעשה. אם הסקירה תהיה מקיפה ויסודית, כך העבודה עצמה תהיה כזאת שנשענת על מקורות טובים.

אתם מהצד שלכם תוכלו לדעת כי יש לכם על מה לבסס את העבודה. תוכלו לתת מענה לאותה שאלת מחקר שעליה אמורה להתבסס העבודה כולה. אם לא תהיה סקירה מקיפה וטובה, יהיה לכם קשה מאוד לכתוב את העבודה ברמה הנדרשת. שלא נדבר על כך שלרוב העבודות האקדמיות הן עבודות גדולות שמצריכות תשתית רחבה על מנת לעמוד בסטנדרטים הנדרשים.

איך ניתן לכתוב סקירה בקלות?

קודם כל חשוב מאוד שתבינו כי מדובר על בסיס אפקטיבי לכתיבת העבודה כולה. תפנו לסקירת הספרות את הזמן הנדרש כדי שתוכלו להכין אותה בדיוק ברמה הנדרשת. עליכם לזכור כי יהיה עליכם לבחון היטב את כל הכלים שעומדים לרשותכם כדי להכין את הסקירה כנדרש.

מעבר לכך תוכלו לראות סקירות אחרות על מנת להבין כיצד הסקירה שלכם אמורה להיראות. ברגע שמבינים את הדרישות ואת הסטנדרטים, יהיה קל להכין את הסקירה בצורה אפקטיבית.

מעבר לכל זה, תוכלו לפנות למומחים שלנו שיעזרו לכם לכתוב סקירת ספרות ברמה גבוהה. עד כה יצא לנו לעזור לסטודנטים רבים לכתוב את הסקירה הספרותית בעבודה שלהם.

כך שיש לכם אל מי לפנות כדי שלא תמצאו את עצמכם מתמודדים עם המשימה לבד. אחרי שנסייע לכם להכין סקירה טובה לעבודה, תוכלו להכין אותה בקלות וברמה גבוהה.  

מידע נוסף

השירות שלנו מתמחה בכל הקשור לכתיבה של עבודה סמינריונית במשפטים. אם גם אתם עוסקים בתחום וזקוקים לסיוע, הצוות שלנו כאן תמיד לשירותכם.

מאמרים נוספים

/ 5.

פנו אלינו למידע נוסף וייעוץ חינם
דילוג לתוכן